Biznesa idejas

Labas biznesa idejas veiksmīgas uzņēmējdarbības uzsākšanai

Sabiedrībā  valda uzskats, ka biznesa idejas dzimst tikai izredzētiem biznesmeņiem, kuriem ir kaudze ar naudu šīs idejas realizēšanai. Taču realitātē tie ir parasti cilvēki, kuri saņem drosmi uz attīsta savas biznesa idejas. Piemēram, biznesa idejas laukos pēdējos gados plaukst arvien biežāk un tendence rāda, ka bizness perifērijā straujiem soļiem pietuvojas pilsētu līmenim.

Kā zināt, ko darīt un kā spert pirmos soļus veiksmīgas uzņēmējdarbības uzsākšanai? Interesantas biznesa idejas bieži tiek “pazaudētas”, jo cilvēki baidās par to, vai ir īstais laiks tās realizēt. Biznesa idejas paraugs vai biznesa ideju piemēri liecina, ka nav tādu īsto un neīsto laiku, lai uzsāktu kaut ko jaunu. Trakas biznesa idejas vienmēr ir jāapsver divreiz. Ja neapdomīgi tiek attīstīts biznesa plāns brīdī, kad ekonomiskā situācija valstī nav iepriecinoša, plāns visticamāk izgāzīsies ar lielu blīkšķi. Taču, ja eksperti ekonomisko plaukumu neprognozē vēl kādus pāris gadus, nav ko velti šķiest laiku un ir jāsāk veidot biznesa idejas apraksts.

Pirms apgūsti biznesa plāna idejas, pirmais uzdevums, kas ir jāveic – tirgus izpēte. Izsver, vai Tava ideja ir interesanta un nepieciešama arī citiem?  

Biznesa idejas Latvijā attīsta divas sabiedrības grupas – “drosmīgie” un “bailīgie”. “Drosmīgie” negaida uz neko un, ļoti bieži, veiksmīgi ieņem savu vietu tirgū tieši savas drošsirdības dēļ. “Bailīgie” vienmēr gaidīs labākus laikus, un kas zina, varbūt tie tā arī nepienāks? Pētījumi liecina, ka tieši inovatīvas biznesa idejas parasti uzvar ekonomikas lejupslīdi, kas palīdz tām attīstīties vēl straujāk. Latvija ir maza un mūsu pirktspēja nav iepriecinoša, taču kāpēc gan nepamēģināt? Mums ir daudz iespējas, kā realizēt savas idejas ar citu finansiālo palīdzību. Viena no šādām palīdzībām ir Latvijas Attīstības finanšu institūcija ALTUM. ALTUM biznesa idejas apraksts ir jāiesniedz vienkāršā anketas formā. Šis ir ērts un drošs veids, kā pārbaudīt, vai institūcija novērtē biznesa ideju par labu esam un ir gatava piešķirt tai finansējumu.

Patiesību sakot, biznesa idejas realizēšana ir rakstura jautājums – ja ir ideja un vēlies to attīstīt, dari to! Labas biznesa idejas nedzimst kuram katram un, ja tā ir atnākusi tieši pie Tevis un šķiet, ka varētu izdoties, meklē sabiedrotos un negaidi “labākus laikus”.

Kā radīt biznesa ideju, ja tā neatnāk pati?

  1. Pirmais, kas ir jādara – paņem baltu A4 formāta papīra lapu un saraksti savas personības labākās īpašības, pēc tam uzskaiti visu, kas Tev patīk, kādi ir Tavi talanti un kas Tev padodas. Šoreiz izglītību un formālas atsauces liksim malā, jo biznesā tās nebūt nespēlē galveno lomu.
  2. Tad lapu pagriez otrādi un uzskaiti to, kas Tev nepadodas, kādas ir Tavas sliktās rakstura īpašības un noteikti to, kas Tev nepatīk.
  3. No pirmajiem diviem punktiem izrietēs ļoti skaidras vadlīnijas. Iespējams, ka Tev padodas radošu ideju ģenerēšana un realizēšana, bet Tava stiprā puse nav cipari un finanses. Tas nozīmē, ka draugu un paziņu lokā ir jāsāk meklēt kāds, kuram tieši finanšu apgūšana ir tas, kas viņam padodas vislabāk. Saraksti visus cilvēkus, kuri atsver Tevis uzskaitītās “lietas, ko neprotu”. Vai Tavā paziņu lokā ir cilvēki, ar kuriem varētu veidoties laba komanda?
  4. Kad esi izveidojis veiksmīgu sapņu komandu, uzraksti, kādi ir Tavi dzīves personīgie sapņi.
  5. Un visbeidzot noskaidro, kas ir nepieciešams, lai šos sapņus sasniegtu. Kas ir tās praktiskās lietas (izņemot naudu), kas Tavu ceļu uz šo sapni padarītu vieglāku. Piemēram, ja Tavs sapnis ir aizbraukt uz Japānu, iespējams ir jāattīsta grupu tūrisms, kas šo sapni padarītu vieglāk pieejamu lielākam cilvēku skaitam. Tas nozīmē, ka ideālā variantā Tu, kā biznesa attīstītājs, ceļosi bez maksas un palīdzēsi arī citiem apskatīt pasauli!

Lai veicas!