Kas ir VID algas kalkulators?

Algas kalkulatori tikuši radīti, pateicoties Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aktivitātēm. Pēc VID izstrādāta algoritma darbojas vairāki algas klalkulatori, kuri pieejami internetā ikvienam, kurš vēlas pārbaudīt savu algu, tostarp Aprekins.lv mājaslapā esošais. VID algas aprēķina kalkulators sniedz informāciju par neto un bruto algu, un, kas ir būtiski – ja tas ticis atjaunots, sniedz informāciju arī par jaunākajām izmaiņām likumdošanām, kas ietekmē algas apjomu. Raksta turpinājumā lasi un uzzini, kas ir VID algas kalkulators un kā to izmantot!

VID darba algas kalkulatora priekšrocība ir spēja ātri un vienkārši aprēķināt algu, neliekot lauzīt galvu darbiniekam vai grāmatvedim. Izmantojot šo rīku, var saprast, vai saņemta un izmaksāta pareiza alga, kā arī būt drošiem, vai VID ir iesniegta informācija par visiem apgādājamajiem un sociālo statusu. 

calculate with a calculator

Ko aprēķina VID algas kalkulators?

Valsts ieņēmumu dienests ir iestāde, kura nodrošina nodokļu maksājumu un to maksātāju uzskaiti visā Latvijas teritorijā. VID mājaslapā iespējams atrast aktuālākās izmaiņas likumdošanā, kas skar tieši nodokļus un to apmaksu, tāpēc tur ieteicams meklēt informāciju. Pēc šīm izmaiņām tiek atjaunināti arī daudzi algu kalkulatori. Piemēram, šogas izmaiņas skārušas ne vien neapliekamo minimumu, kas palielināts par 30 eiro, bet arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes. Kopš 2019. gada likmes ir sekojošas:

 1. 20%, gada ienākumiem nepārsniedzot 20 004 eiro;
 2. 23%, gada ienākumiem esot robežā no 20 004 eiro līdz 62 800 eiro (nepārsniedzot);
 3. 31,4%, gada ienākumiem pārsniedzot 62 800 eiro. 

Saistībā ar IIN likmēm jāatcerās būtisks noteikums – palielinātā likme (23% un 31,4%) tiek piemērota tai ienākuma daļai, kas paliek, kad tai atņem 20 004 eiro. Tāpat ir jāņem vērā, vai darba devējs ir saņēmis no darbinieka algas nodokļa grāmatiņu. Ja tas nebūs noticis, stāsies spēkā palielinātā likme – 23%.

Ņemot vērā neapliekamo minimumu, apgādājamo skaitu un kādu no mēneša algām (bruto vai neto), VID izstrādātais algas kalkulators aprēķina:

 • kāda ir bruto alga, ja ievadīta neto alga;
 • kāda ir neto alga, ja ievadīta bruto alga;
 • cik liels ir sociālais nodoklis;
 • kādā apmērā ir IIN;
 • kādi ir kopējie darba devēja izdevumi u.c.

Šādā veidā ir iespējams arī algas aprēķins par nepilnu mēnesi, piemēram, ja Tev ir noteikta stundas likme, un Tu zini, cik stundas esi nostrādājis konkrētā kalendārajā mēnesī. Lai arī aprēķini, kurus veic algas kalkulators, ir patiesi sarežģīti, pats process, kas jāveic cilvēkam, lai internetā atrodamajā rīkā aprēķinātu nepieciešamo, ir ļoti vienkāršs. Kāds tas ir? Par to lasi un uzzini raksta noslēgumā!

man at the expense of a calculator

VID algas kalkulators – kā ar to aprēķināt?

Šis bezmaksas rīks ir pieejams dažādās mājaslapās. Protams, nepieciešams izvēlēties uzticamu avotu, piemēram, Aprekins.lv mājaslapā izveidoto algas kalkulatoru, kurā tiek atjaunota informācija, sekojot izmaiņām nodokļu apmaksā. Bet kā notiek pats aprēķināšanas process, kad atvērts algas kalkulators, piemēram, Aprekins.lv lapā?

 1. Jāizvēlas, no kādas algas vēlas aprēķināt – bruto vai neto. 
 2. Jāatzīmē, vai nodokļu grāmatiņa ir nodota darba devējam;
 3. Jāievada neapliekamais minimums un apgādājamo skaits;
 4. Jāatzīmē, vai tiek saņemta pensija, vai ir invaliditāte;
 5. Jāspiež “Aprēķināt”.

Tieši tik vienkārši! Tā kā VID algas kalkulators pie Aprekins.lv ir bez maksas, to iespējams izmantot ikvienam, neskatoties arī no tā, kādā diennakts laikā vēlies uzzināt bruto vai neto algu.